• 0544 402 02 03
  • Bellaten Sağlık Ltd Şti, Dereboyu Cd, Fesleğen Sk, Ağaoğlu MyWorld, Suncity, 2C-16, Batıataşehir, 34746
Menu

Ter, COVID-19’u yayabilir mi?

Aşırı terlemeden (hiperhidroz) terlemenin yokluğuna (anhidroz) kadar, sizi güncel ve hazır tutmak için güvenilir, uzmanlardan elde edilmiş bilgiler sağlamaya çalışıyoruz.  Bu bağlamda, size düşünce liderlerinden ter ve COVID-19 hakkında önemli bilgiler sunuyoruz.

Bilim adamları, terlemenin kendi başına COVID-19’u iletebileceğine dair bir kanıt olmadığını söylüyor.  Aksine, uzmanlar, terlemenin enfekte bir kişiden virüs yüklü solunum damlacıkları, balgam veya mukus ile kontamine olması ve daha sonra ter yoluyla bulaşan bir enfeksiyon için başka bir kişinin ağzına, burnuna veya göz mukoza zarlarına doğrudan temas etmesi gerektiğini söylüyor.

Daha da önemlisi, terli, kapalı alanlarda (spor salonu veya metro gibi) fiziksel mesafenin zor olabileceğidir.  Ya da, enfekte olmuş bir kişiden gelen solunum damlacıkları, başkalarının temas ettiği yüzeylere ve virüslerin birkaç saat veya bazen günlerce yaşayabileceği yüzeylere inebilir (örneğin, yüzey, sıcaklık ve ortamdaki diğer faktörlere bağlı olarak).  Journal of Medicine (NEJM), yeni koronavirüsün küçük bir miktarının plastik yüzeylerde “3 güne” kadar, paslanmaz çelikte 2 güne kadar ve kartonda 1 güne kadar tespit edilebileceğini söylüyor.

Ancak, bununla birlikte, dokunma yoluyla enfeksiyon riskleri muhtemelen küçüktür, çünkü Johns Hopkins Üniversitesi ile hücre biyolojisi profesörü, uzun süre yüzeylerde kalan virüs miktarı başlangıç ​​virüs malzemesinin % 0.1’inden az olduğundan söylüyor. Şu anda COVID-19’u ter yoluyla yakalamaktan veya yaymaktan endişe duyan herkes için haftalarca duyduğumuz temel ilkelerle ilgili farkındalığı korumak muhtemelen daha verimlidir:

  • Ellerinizi sık sık ve iyi yıkayın
  • Yüzüne dokunmaktan kaçının
  • Halka açık bir maske takın (düşük teknoloji, bez maskeleri bu amaç için iyidir)
  • Fiziksel mesafeyi koruyun (2 metre)
  • Sık dokunan yüzeyleri dezenfekte edin ve
  • Topluluğunuzun #EVDE KAL ve diğer halk sağlığı önerilerini takip edin.

İyi haberler;  İşte fark ettiklerimiz:

Fiziksel mesafe, mümkünse evden çalışma, dokunmadan kaçınma (özellikle el sıkışmaları ve sarılmalar) ve titiz temizlik, ayrıca sık sık el yıkama, duş ve giyim değişiklikleri hiperhidroz topluluğunda zaten doğal olarak bulunan alışkanlıklardır!

COVID-19, kendinizi, ailenizi ve toplumunuzu nasıl daha iyi koruyacağınız, yaygın belirtiler ve hastalandığınızda veya maruz kaldığınızı düşünüyorsanız ne yapacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Türkiye Sağlık Bakanlığı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ni (CDC) veya Dünya Sağlık Örgütü (WHO) resmi sitelerini ziyaret ediniz.

Lütfen güvenli ve sağlıklı kalın.

#Covid # Ter # hiperhidroz

Doktorunuza Sorun

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Ter, COVID-19’u yayabilir mi?

Aşırı terlemeden (hiperhidroz) terlemenin yokluğuna (anhidroz) kadar, sizi güncel ve hazır tutmak için güvenilir, uzmanlardan elde edilmiş bilgiler sağlamaya çalışıyoruz.  Bu bağlamda, size düşünce liderlerinden

DEVAMINI GÖR »

Neden Aşırı Terleriz ?

Korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda kalp atım hızımız ve solunumumuz hızlanır ve yüzeyselleşir, ağzımız kurur, kaslarımız gerginleşir ve avuç içlerimiz terler. Bu vücutsal değişikliklere otonom sinir

DEVAMINI GÖR »
Hiperhidroz

Hiperhidroz Nedir?

Hiperhidroz Nedir?   Hiperhidroz veya aşırı terleme, çok fazla mutsuzluk üreten yaygın bir bozukluktur.  Amerikalıların tahmini % 2-3’ü koltuk altı (aksiller hiperhidroz) veya ayakların avuç

DEVAMINI GÖR »

AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ

Aşırı terlemenin altında yatan tıbbi bir neden yoksa, buna PRİMER HİPERHİDROSİS denir. Bu tip, ter bezlerinizi tetiklemekten sorumlu olan sinirler aşırı aktif hale geldiğinde ve

DEVAMINI GÖR »

YouTube