preloader

Telefon

+90 544 402 02 03

BELLATEN SAĞLIK LTD ŞTİ

Dereboyu CD, Fesleğen SK, Ağaoğlu Myworld, Suncity , 2C-16, Batı Ataşehir, 34746

İYONTOFOREZ İLE AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

 İYONTOFOREZ İLE AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

İyontoforez Nedir?

İyontoforez, direk elektrik akımı kullanarak topikal iyonize ilacın cilde verilmesidir ve hiperhidroz hastalarında ciddi yüksek etkinliği vardır. Genellikle el ve ayak terlemesi için kullanılır ayrıca uygun aparat varsa koltuk altı terlemesi için de kullanılabilir.

İyontoforez Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Ameliyat olmak istemeyen, ameliyat dışı terleme tedavisi yöntemini kullanmak isteyen el-ayak ve koltuk altı aşırı terlemesi olan hastalar için kullanılır.

İyontoforez Tedavisi Nasıl Yapılır?

15-20 mA düşük direk akım cilde 20 dakika süreyle uygulanır. Musluk suyu kullanılır, fakat bazen antikolinerjik bir ajan/ilaç (glikopirolat) suya eklenir; musluk suyu iyontoforezi yeterli olmazsa her kaba 2 mg glikopirolat ezilerek eklenir. Musluk suyunun mineral içeriği düşükse (yumuşak su ise) içine her kap için 1 çay kaşığı kabartma tozu (karbonat) eklenir. Avuç içi veya ayak tabanında (uygulama yüzeyinde) ince bir film tabaka oluşturarak ter bezlerinin kanalını tıkar ve aynı zamanda ter bezindeki elektriksel değişiklik ter salgılamasını bozar. Genellikle 8-10 seans – her seansın arasını 1-2 gün açarak uygulama sürdürülür. Hastaya ilk uygulamalı eğitimi ve bilgilendirilmesi klinikte doktoru tarafından yapılır, sonraki seanslar için ev kullanımı için iyontoforez cihazını alması önerilir. Seanslarını klinikte devam ettirmek isteyen hastalara bu hizmet ayrıca sunulmaktadır.

İyontoforez Tedavisinin Başarı Oranı: Basit galvanik cihazlar hiperhidrozlu hastalarda şikayetleri %85 oranında azaltmaktadır.

İyontoforez Tedavisinin Başarı Süresi: Ardışık 8-10 seans sonrası 3-4 ay etkinlik sürebilirken bazılarında daha kısa sürede (her hafta 1-2 defa) yeniden uygulama ihtiyacı olmaktadır. Kişiye göre tedavi seanslarının doktor kontrolünde planlanması çok önemlidir.

İyontoforez Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkileri nispi olarak azdır;

Uygulama yüzeyinde kuruluk, ince çatlak oluşabilir (Tedavisi: Uygulama sıklığını azaltmak, elektrik akımının voltajının düşürülmesi ve nemlendirici kullanmak iyi gelir).

Nadiren, kızarıklık, küçük kabarcıklar görülebilir (Tedavisi: Topikal steroid kremler (%1’lik) iyi gelir)

Bazen, batma hissi, hafif rahatsızlık uygulamanın başlangıcında görülebilir.

Hastaların 20 dakikalık uygulama sırasında sabırlı olması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish