• 0544 402 02 03
  • Bellaten Sağlık Ltd Şti, Dereboyu Cd, Fesleğen Sk, Ağaoğlu MyWorld, Suncity, 2C-16, Batıataşehir, 34746
Menu

AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROZ / el-yüz-koltukaltı) & YÜZ KIZARMASI (Blushing)

Nedir? Aşırı terleme bir hastalık mıdır?
Beyinden mekanizması bilinmeyen bir aşırı kimyasal deşarj olur, bu da ter bezlerini uyararak aşırı terlemeye neden olur. Çoğunlukla durup dururken aşırı terleme meydana gelir, eller-ayaklar-baş boyun-yüz damlar ve/veya akar tarzda terler. Yüzde kızarma da bazen eşilik edebilir; blushing terleme olmadan da meydana gelebilir.

Aşırı Terlemenin nedenleri?
Bazı hastalıklar (kanser, diyabet, troid hastalıkları, bazı psikiyatrik hastalıklar, vb) sonucu meydana gelebilir. Çoğunlukla belirgin bir sebep yoktur. Bazen aşırı stres ve kaygı da terlemeyi tetikler. Aşırı acı, baharatlı, soğan ve sarmısak yenmesi de aşırı terlemeye sebep olabilir.

Tanı?
Hastanın muayenesinin yapılması ve şikayetlerinin dinlenmesi ile tanı konur. Aşırı terleme tespit edilen hastaların mutlaka öncelikle endokrinoloji, psikiyatri ve dermatoloji muayeneleri tamamlanarak başka bir hastalığının olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu tedavi seçenekleri yeterli kontrolü sağlamadığı durumda cerrahi tedavi seçeneği hastaya detaylı anlatılmalıdır. Hastanın karar vermesi için acele edilmemelidir, detaylı düşünmesine imkan ve zaman verilmelidir.

Tedavi seçenekleri?
Botoks, bazı bitkisel tedavi seçenekleri, akupunktur, meditasyon ve hipnoterapi tanımlanmış ve uygulanıyor olsa da cerrahi dışı tedavi seçeneklerinin başarısı düşük veya belli kısa sürelidir. Aşırı terlemeye çözüm olarak piyasada satılan ve sunulan birçok ürünün başarı oranı az, geçici veya yok iken yan etkileri de çok yüksektir. Doktora danışmadan asla bir ürün alıp uygulamayın.
Aşırı terleme için “cerrahi çözüm” mevcuttur. Başarı oranı oldukça yüksektir (*Klipsli ETS sempatektomi ameliyatı olan %90 hastada) ve bu etki kalıcıdır; bir çalışmada 12 sene sonra bile %60’dan fazla hastada terlemenin olmadığı raporlanmıştır.

Klipsli ETS Sempatektomi ameliyatı?
Kapalı bir ameliyattır, aynı seansta her iki tarafa da işlem yapılmaktadır. Koltukaltından 2 küçük delikten girilerek, terleme bölgesine dal veren sempatik sinire klips yerleştirilerek o yol kapatılmaktadır. Bu şekilde beyinden gelen kimyasal deşarj ter bezlerine ulaşamamaktadır ve terleme önlenmiş olmaktadır. *Yan etki olarak başka bölgede (hastaların %80’inde hafif/orta düzeyde ve hastaların %3-5’inde şiddetli) terleme olmaktadır. Buna “reaktif terleme”denmektedir; bu da ya tıbbi olarak bir ilaçla – sürekli kullanılmalıdır- ya da yine kapalı “sinir birleştirme ameliyatı” ile %75 hastada ciddi rahatlama sağlamaktadır.

Doktorunuza Sorun

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Hiperhidroz

Hiperhidroz Nedir?

Hiperhidroz Nedir?   Hiperhidroz veya aşırı terleme, çok fazla mutsuzluk üreten yaygın bir bozukluktur.  Amerikalıların tahmini % 2-3’ü koltuk altı (aksiller hiperhidroz) veya ayakların avuç

DEVAMINI GÖR »

AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ

Aşırı terlemenin altında yatan tıbbi bir neden yoksa, buna PRİMER HİPERHİDROSİS denir. Bu tip, ter bezlerinizi tetiklemekten sorumlu olan sinirler aşırı aktif hale geldiğinde ve

DEVAMINI GÖR »

YouTube